Yatırım yapmak, gelecekte bir miktar fayda beklentisinde para (veya zaman gibi başka bir kaynak) tahsis etmektir.

Finansman, yatırımın getirisine bir dönüş denir. Dönüş, temettü, faiz, kira geliri vb. Dahil olmak üzere sermaye kazancı ve / veya yatırım gelirinden oluşabilir. Tahmini ekonomik getiri, gelecekteki getirilerin uygun şekilde iskonto edilmiş değeridir. Tarihsel getiri, belirli bir dönem boyunca gerçek sermaye kazanç (veya kayıp) ve / veya geliri içerir.

Yatırım genellikle bir yatırım olarak da adlandırılan bir varlık edinme ile sonuçlanır. Varlık yatırıma uygun bir fiyata bulunuyorsa ya daha yüksek bir fiyata (ya da her ikisinde) satılabilmesi için ya gelir elde etmesi ya da değeri takdir etmesi beklenir.

Yatırımcılar genellikle daha riskli yatırımlardan daha yüksek getiri beklemektedir. Finansal varlıklar, yüksek seviyeli devlet tahvilleri gibi düşük riskli, düşük getirili yatırımlardan, daha yüksek riskli ve gelişmekte olan piyasaların hisse senedi yatırımları gibi uygun öngörülen daha yüksek ödüllere kadar değişir.

Yatırımcılar, özellikle de yeni başlayanların, genellikle bir yatırım stratejisi benimsemeleri ve portföy çeşitlendirmeleri önerilir. Çeşitlendirme, genel riski azaltmanın istatistiksel etkisine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir