Türev ürünler kelime anlamından da anlaşıldığı üzere (türetilmiş) döviz, emtia, altın, tahvil, bono, faiz, endeks vb. finansal varlıkların değerlerindeki değişimlere göre türetilen ve dolayısıyla da değeri bu varlıkların değerine göre oluşan ürünlerdir. Türev piyasaları vadeli işlemler piyasası olup ortak özellikleri finansal varlık üzerindeki alım-satım işleminin bugün yapılarak ileri (gelecek) bir tarihte teslim edilmesidir.

Günümüzün en popüler Türev Ürünlerini sizler için listeledik.

Forward: Finansal varlıkların bugünden yapılan sözleşmelerle ileri bir tarihte teslim edilmek üzere alınıp satılması anlamına gelir. İleri tarih denen vadeler genellikle birkaç yıla kadar uzayabilse de çok daha kısa vadelerde işlem görürler. Tezgahüstü piyasalarda işlem gören Forward kontratlar Futures kontratlara göre daha risklidirler. Bunun yanında Forward kontratları alıcı ve satıcının şartlarına göre özelleştirilebilirler.

Futures: Malın veya finansal varlığın fiyatının bugünden sabitlenerek ileri bir tarihte teslim edilmesi-teslim alınması taahhüdü verilen kontratlardır. Organize piyasalarda işlem gören Futures Sözleşmelerine emtia, tahvil, bono, faiz, döviz vb. finansal araçlar konu olabilirler. Satıcılar Futures Sözleşmelerde vade boyunca hem kendini finanse ederler hem de maldaki belirsizliklere karşı korunmuş olurlar. Alıcılar ise malın gelecekteki fiyat artışından korunarak oluşacak fiyatın altında bir fiyatla bugünden satın alma gerçekleştirerek kar elde etmiş olurlar.

Opsiyon: Hem tezgahüstü hem organize piyasalarda işlem görmelerinden dolayı Opsiyon Sözleşmeleri çok çeşitlidir. Opsiyon Sözleşmeleri iki yatırımcıyla(alıcı-satıcı) yapılır. Opsiyon Sözleşmeleri alıcının ödeyeceği belirli bir tutar karşılığında belli bir valöre kadar bugünden belirlenen bir fiyat üzerinden satın alma-satma hakkı olan; satıcınınsa sözleşmeye uyarak söz konusu finansal varlığı satma-alma yükümlülükleri olan sözleşmelerdir.

Swap: Finansal varlığı karşılıklı olarak takas etmekte denebilen Swap Sözleşmeleri her iki yatırımcı içinde fayda sağlama arzusundan dolayı tercih edilirler. Temelde faiz ve para sözleşmeleri işlem gören Swap piyasası da tezgahüstü piyasalardandır. Tüm Türev Araçlar sağlıklı nakit akışı yaratma, riskten korunma, kar elde etme, piyasa şartlarına uyum sağlama amaçlarını gütmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir