Devletlerin uzun vadede daha ucuz borçlanmasını sağlamak amacıyla 1 yıldan daha uzun süreler için borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çıkardıkları, Türkiye’de Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkartılabilen borçlanma senetlerine verilen isimdir. Devlet tahvilleri belirtilen vadelerde faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti etmektedir. Devlet tahvillerinin ödenememesi durumunda devlet temerrüt durumuna düşer. Bu nedenle güçlü ekonomisi bulunan devletlere ait devlet tahvilleri güvenilirdir.

Devlet tahvillerinin getirileri genellikle içerdikleri vade ve riskler üzerinden fiyatlanmaktadır. Örneğin 3 yıllık Yunanistan devlet tahvili ile 3 Yıllık İsviçre devlet tahvili çok farklı fiyatlanmaktadır. Bu nedenle devlet tahvili yatırımı yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Ancak belirtilmelidir ki devlet tahvillerine yatırımı ancak tüzel kişiler yapabilir. Likit varlıklar arasında gösterilmektedir, ikinci el olarak tüzel kişilere satılabilir yani vadesi gelmeden satışı nakde kolayca dönüştürülebilir.

Devlet tahvillerinin risklerinin az olması nedeniyle genellikle faizleri düşüktür. Faizler sabit, değişken ve çeşitli faktörlere –ki bu faktörlerden en belirgini döviz fiyatlarıdır- bağlı olabilir. Türkiye’de devlet tahvilleri teminat olarak kullanılabilmektedir. Devlet tahvillerinin vadesinin gelmesiyle beraber yatırılan anapara ve faizi geri alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir