A tipi yatırım fonu, hisse senedi ağırlıklı yatırım fonudur ve bu fonun portföy değerinin en az yüzde 25’i devamlı olarak Türk şirketlerinin hisse senetlerinden oluşturulmalıdır. Hisse senedi ağırlığının portföy dağılımında yüksek oranda yer alması, bu tür yatırımın risk ve getiri profilinin de yüksek olduğunu göstermektedir.

A tipi yatırım fonu nedir? sorusunun ardından bu fonun kendi içinde ayrıldığı türlere değinmek gerekir. A tipi yatırım fonları hisse fon, sektör fonu, değişken ton ve karma fon olarak dört kısma ayrılmaktadır.

Hisse Fon: En az yüzde 51’i hisse senetlerinden oluşan fon çeşididir. Bu tür fonun getiri potansiyeli oldukça yüksektir. Fakat bu tarz fon, hisse senedi ağırlıklı olduğu için risk oranı da bir hayli yüksektir.

Sektör Fonu: En az yüzde 51’i, düzenli olarak belirli bir sektöre ait şirketlerin hisse senetlerinden oluşan fon çeşididir. Fon da bu nedenle sektör fonu adını almaktadır.

Değişken Fon: Portföyünün içeriği açısından herhangi bir sınırlamaya bağlı olmadan kurulup yönetilen fon çeşididir. Hisse senetleri ile hazine bonosu olarak en sık kullanılan yatırım araçları arasında yer alır.

Karma Fon: sermaye piyasası araçlarından en az ikisinin bulunması şartı ile oluşturulan portföy çeşididir. Bu yatırım araçlarından her birinin ise portföyün en az yüzde 20’sini oluşturması gerekmektedir. Bu tür fon çeşidinde yatırım araçları arasında yer alan değerli maden, döviz, hisse senedi ve sabit getirili menkul kıymet gibi yatırım araçları kullanılmaktadır.

Hangi hisseyi almak konusunda kararsız kalan, hisse senetleri piyasasını takip edemediğinden şikayet eden ve içinde hisse senetleri, hazine bonoları ve benzeri portföye sahip olarak portföy dağılımını ayarlamak ve bunların alım satımı ile vakit kaybetmek istemeyenlerin A tipi yatırım fonlarına yatırım yapmaları önerilmektedir. Bunun nedeni olarak ise uzman yönetimi, çeşitlilik imkanları, risk dağılımı ve nakde çevirebilme gibi konularda uzun vadede A tipi yatırım fonlarının daha yüksek getiri imkanı sunması gerekçe olarak gösterilmektedir. Fakat A tipi yatırım fonlarının B tipi yatırım fonlarına oranla daha büyük bir risk taşıdığı ve bu nedenle yatırımlarında aşağı yönlü oynaklıklara hazırlıklı olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir